13 Mayıs 2016 Cuma

Eski Türklerde Boy ve Budun Ne demek ?

Tarih köşemizi canlandırmak istiyorum ve bunu Türk toplumuna ait bilgileri paylaşarak yapmaya karar verdim "Tarih Köşesi" bölümünden diğer yazılarımıza ulaşabilirsiniz.

boy ve budunEski Türk toplumunun en belirgin özelliği "boy" halinde yerleşmesi ve yaşamasıdır. Boy kelime anlamı bakımından da tam bir bütünü ifade eder. Eski Türkler göçebe bir hayat yaşamışlar ve yerleşik hayata geçene kadarda boy sistemine sadık kalmıştırlar , oğuş ve urug yani aile ve soyların bir araya gelmesiyle oluşmuştur. Başında "bey" unvanı ile anılan bir boy reisi bulunmaktadır , tıpkı bizdeki mahalle yapısı ve muhtar gibi tek fark akraba ve aynı soydan insanlar tarafından oluşması.

Boy başkanı cesaretli , kudretli ve adaletli olmak zorundadır. Tanınmış ve kendini ispatlamış aile reislerinden seçim yoluyla belirlenmekteydi. Boy başkanının başlıca görevleri boydaki iç düzeni korumak , adaleti sağlamak ve gerektiğinde kendi boyunun çıkarları doğrultusunda savaşmaktır. Bu durumlar göz önünde bulundurularak her daim hazırda bekleyen silahlı birlikler boy başkanının emrinde bulunurdu. Devlet teşkilatlanmasında görülen meclis yönetiminin küçük bir örneği boy sisteminde bulunmaktadır , meclis üyeleri aile ve urug (soy) reislerinden oluşmaktadır. Örnekleri diğer Türklerde de mevcuttur , Oğuz Türkleri'nde "térnek" adı verilen  meclis tarzı yönetim yapan birlikler mevcuttu bütün meseleler burada tartışılır ve bir karara burada varılırdı.

Örgütlenme çok önemliydi , ailede olduğu gibi boyda da fertler ortak ata , ortak kan , ortak kültür vb. şeylerle bağlı olduklarından her ferdin büyük bir aile mensubu olduğu düşüncesi vardı. Bu nedenden dolayı dışarıdan boydaki herhangi bir ferde yapılan en ufak hareket bütün boyu ilgilendirirdi ve ortak hareket edilmekteydi. Bununla doğru orantıda içerideki düzen ve kardeşlik iç güdüsü de son derece kuvvetliydi herkes ihtiyaç halinde toplu bir şekilde hareket edip tıpkı bir aile gibi davranma özelliğine sahipti , sıcak ve huzurlu bir ortamın sağlanması için herkes elinden geleni yapmaktaydı anlayacağınız. Türk toplumunda yerleşim , yaşayış bu şekildeydi diğer yazılarımızıda okumayı unutmayın.

3 yorum:
Write yorum
 1. Yaptıgınız iş gerçekten çok güzel
  Liseden beri türklük ile türkler ile alakalı ciddi bir şeyler öğrendigimi hatırlamıyorum
  Resmen ülkeden siliniyor türk ismi

  Atalarımız hakkında daha çok şey bilmemiz lazım bizim atamız sadec e osmanlı hanedanı değil pek çok devlet kurmuşuz 5000 yıla dayanan bir tarihimiz var
  Siteyi favorilerime ekledim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bencede övünmemiz gerekirken tozlu raflara itilen asıl tarihimizi tekrar gün yüzüne çıkarmak için elimden geleni yapmaya çalışıyorum , desteğiniz için teşekkür ederim .

   Sil
 2. Süper yazı çok hoşuma gitti doğruları yazmışsınız tebrik ederim.

  YanıtlaSil

Yorum yapmak kalbe , şekere , tansiyona , baş ağrısına , bel ağrısına ve fıtığa iyi gelir :)